Suche igłowanie

specjalistyczna rehabilitacja manualna, ruchowa w Warszawie

Sucha igłoterapia (dry needling, DN) to metoda fizjoterapeutyczna polegająca na nakłuciu punktu spustowego w mięśniu lub nakłuciu napiętego pasma mięśniowego za pomocą sterylnych, jednorazowych igieł do akupunktury w celu leczenia bólu mięśniowo-powięziowego i dysfunkcji w obrębie narządu ruchu. Pomimo tego, że podczas igłoterapii suchej używa się igieł do akupunktury, terapia ta nie ma nic wspólnego z klasyczną formą akupunktury.

Terapia

Podczas zabiegu suchego igłowania fizjoterapeuta oddziałuje na płytkę nerwowo-mięśniową w mięśniu (miejsce połączenia synaptycznego pomiędzy aksonem neuronu ruchowego a komórką mięśniową), stymulując komórki mięśniowe organizmu do regeneracji i przebudowy. W konsekwencji prowadzi to do zmniejszenia napięcia mięśniowego oraz zmniejszenia i ustąpienia bólu.

Przed przystąpieniem do suchego igłowania fizjoterapeuta określa miejsce nakłucia mięśnia poszukując punktu spustowego i napiętego pasma mięśniowego. Głównym kryterium diagnostycznym podczas badania jest obecność zwiększonej wrażliwości na nacisk w obrębie napiętego pasma oraz występowanie częściowego lub kompletnego bólu rzutowanego zgodnego z dolegliwościami pacjenta. Odpowiednio zlokalizowany i zdiagnozowany punkt spustowy objawia się drganiem przy jego nakłuwaniu podobnym do drżenia pęczkowego mięśni. Objaw ten świadczy o jego dezaktywacji.

Suche igłowanie jest bardzo skuteczną metodą leczenia bólu mięśniowo-powięziowego. Można łączyć ją z innymi metodami fizjoterapeutycznymi takimi jak terapia manualna i terapia tkanek miękkich w celu zwalczania bólu przewlekłego i ostrego.


A i B: wyszukiwanie palpacyjne punktu spustowego C: nakłówanie punktu spustowego

PRZECIWSKAZANIA do igłoterapii suchej (DN, dry needling):

Przeciwskazania bezwzględne: ostry stan zapalny, obniżona krzepliwość krwi (INR > 1,5), gorączka, ostry uraz, krwiaki, napięcie spastyczne mięśni, obrzęk limfatyczny, nowotwory, alergia na nikiel.

Przeciwskazania względne: ciąża (1 trymestr, okolica L-S, okolica brzucha), choroby psychiczne, zwiększone ryzyko infekcji np. HIV, choroby zakaźne.

Tatuaż w miejscu terapii NIE JEST przeciwskazaniem do suchej igłoterapii.

Częste i normalne reakcje występujące po zastosowaniu igłoterapii suchej:

  • niewielkie krwiaki,
  • dolegliwości o charakterze zakwasów w obrębie mięśni, na których prowadzona była terapia (do 3 dni).

Pomagamy

W przypadku bólów i dysfunkcji narządu ruchu o różnorodnym pochodzeniu

terapii mięśniowo-powięziowych punktów spustowych,

tendinopatii (choroby ścięgien), 

bólu pochodzącego z tkanki bliznowatej,

dużego napięcia mięśni,

bólu głowy,

zespołu bolesnego barku,

przeciążenia stożka rotatorów,

łokcia tenisisty,

łokcia golfisty,

bólu w stawie rzepkowo-udowym, 

kolana biegacza (kolano skoczka),

bólu biodra i przeciążaniach związanych z uprawianiem sportu (np. zespół pasma biodrowo – piszczelowego, ITBS – IlioTibial Band Syndrome).

Jeden pacjent kilku specjalistów

Pacjenci potrzebują różnych bodźców potrzebnych do zdrowienia. Stosujemy różne techniki pracy, więc pacjent prowadzony jest przez team terapeutyczny złożony m.in z lekarzy, fizjoterapeutów, osteopatów, dietetyków i psychologów.

Certyfikowani specjaliści z fizjoterapii i osteopatii

Umów się na wizytę!

Chciałbyś wybielić zęby, naprawić swój zgryz?

Może bolą Cię plecy lub masz problem z nawracającą kontuzją?

Zadzwoń do nas a doradzimy Ci, która nasza

usługa jest dla Ciebie najlepsza!

Specjaliści 

którzy pomogą rozwiązać Twój problem:

Godziny przyjęć

 Klinika otwarta jest w następujące dni:

_

Poniedziałek – Piątek

od 8.00 do 21.00

Sobota

od 8.00 do 15.00

 

 

Inne godziny po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym

Fizjoterapia Warszawa, Rehabilitacja Warszawa  Rehabilitacja Warszawa, Fizjoterapeuta Warszawa, Rehabilitant Warszawa, Dietetyk Warszawa, Masaż Warszawa, Terapeuta Warszawa, Masażysta Warszawa, Stomatolog Warszawa, Ortodonta Warszawa, Rehabilitacja Warszawa, Fizjoterapia Warszawa, Implantolog Warszawa, Implanty  Warszawa, Rehabilitacja kręgosłupa, Terapia kręgosłupa, fala uderzeniowa Warszawa, fala uderzeniowa Warszawa, akupunktura, akupresura, igłoterapia, kręgarz, kręgarstwo, nastawianie kręgosłupa; osteopata Warszawa, osteopatia, spa, odnowa biologiczna, medycyna estetyczna, odchudzanie, refleksoterapia, trener personalny, trening personalny, sirio Warszawa, fizykoterapia, psycholog Warszawa, ortopeda Warszawa,
Adres: Nowolipki 27, 01-010 Warszawa
Telefon: +48 530120130
Manager: Donata Męzik

© 2018 LentaMedica Szerszmidt i Specjaliści . All rights reserved.