Refluks

 

Dziś postaram się opowiedzieć o tym, czym jest refluks oraz jak osteopata może pomóc w schorzeniu, którego objawy pojawiają codziennie u około 5—10% osób i raz na tydzień u około 20% populacji.

Zacznijmy od początku:

1. Czym jest refluks?
Jest to zwracanie kwaśnej treści z żołądka do przełyku. Dochodzi do tego, ponieważ obniżone jest napięcie zwieracza dolnego przełyku, który w naturalnych warunkach powinien funkcjonować jak wrota, zamykające światło tego narządu po przejściu kęsa pokarmu do żołądka. Jeśli kwaśna treść z żołądka cofa się do przełyku wielokrotnie, w błonie śluzowej tego ostatniego może rozwinąć się stan zapalny. Pojawia się zgaga, a niekiedy wręcz uczucie pieczenia w jamie ustnej. Może temu towarzyszyć ból promieniujący do szyi.

Objawy:

– ból brzucha,
– zgaga,
– odbijanie się: puste oraz kwaśne,
– cofanie się treści pokarmowej do przełyku,
– uczucie pieczenia w mostku,

Istnieją również objawy, które zmuszają do jak najszybszej wizyty u lekarza, są to między innymi: krwawienie z przełyku, znaczny spadek wagi, problemy z przełykaniem. Warto przy okazji objawów refluksów, wspomnieć o tych mniej typowych czynnikach mogących wskazywać na chorobę: suchy kaszel, ból w klatce czy chrypka. Niektóre dolegliwości towarzyszące refluksowi nasilają się po spożyciu tłustych i obfitych posiłków, podczas parcia lub pochylania się.

2. Kto jest narażony ?

– Osoby z nadwagą , otyłością
– Osoby z siedzącym trybem życia (niska aktywność fizyczna)
– Osoby żyjące w biegu i chronicznym stresie
– Palacze tytoniu, zagorzali kawosze , miłośnicy pikantnych potraw, osoby nadużywające alkoholu
– Osoby z przepukliną rozworu przełykowego
– Kobiety w ciąży

3. Jak osteopata może pomóc ?

Terapia refluksu jest działaniem wielopłaszczyznowym. Na początek istotnym krokiem będzie zmiana diety, stosowanie ziół oraz modyfikacja aktywności fizycznej. Leczenie manualne będzie skupiało się na wyrównaniu napięć przepony, terapii wisceralnej jamy brzusznej , wyrównaniu napięć stawowych oraz mięśniowych wzdłóż kręgosłupa ze szczególnym uwzględnieniem okolicy szczytowo-potylicznej oraz odcinka piersiowego. Istotnym elementem w procesie leczenia będzie wykorzystanie terapii czaszkowo-krzyżowej aby uzyskać harmonię w działaniu autonomicznego układu nerwowego*. W bardzo zaawansowansowanym stadium może być konieczne posiłkowanie się leczeniem farmakologicznym. Najczęściej stosowanymi lekami są farmaceutyki silnie zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego (tzw. inhibitory pompy protonowej, w publikacjach medycznych oznaczanych często skrótem IPP).
!!!! Należy jednak zaznaczyć że długotrwałe stosowanie powyższych leków powoduje bardzo dużo działań niepożądanych m.in. :
– Spadek składu flory jelitowej
– Niedobór witaminy B12. Jak podało w 2013 r. pismo „Journal of the American Medical Association”, zażywanie środków z tej właśnie grupy przez dwa lata lub więcej zwiększa ryzyko niedoboru tego związku o 65 % A to może powodować m.in. niedokrwistość, problemy neurologiczne czy psychiatryczne.
– Badacze z Uniwersytetu Stanforda oraz z ośrodka Houston Methodist dowodzą, że stałe stosowanie tych leków (latami) zwiększa ryzyko zawału serca od 16 do 21 % !!!!

Podsumowując – refluks jest bardzo często występującym schorzeniem, a osteopatia może w skuteczny i bezpieczny sposób pomóc osobą cierpiącym na palący problem.

* Autonomiczny układ nerwowy – odpowiada za takie zjawiska, jak czynność układu trawiennego, rozszerzenie źrenicy czy tempo pracy serca – czyli za aspekty, których świadomie nie kontrolujemy.

Krzysztof Krzystyniak

fizjoterapeuta I terapeuta osteopatyczny