Fizjoterapia czy też inaczej nazywana w polsce rehabiliacja stomatologiczna wykorzystywana jest w leczeniu zaburzeń i bólów w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych. Polega ona na normalizacji napięć w tkankach miękkich oraz przywracaniu  fizjologicznej ruchomości w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych oraz reszty ciała pacjenta.

Dysfunkcja SSŻ z ang. TMJ  jest stawu skroniowo – żuchwowego co to właściwie jest?

Staw skroniowo-żuchwowy jest polączeniem ruchomym pomiędzy  czaszką a żuchwą. Pomiędzy nimi w dołku stawowym znajduje się krążek stawowy. Dookoła  znajdują się mięśnie, więzadła,nerwy jak i naczynia krwionośne. Omawiany staw umożliwia nam poruszanie żuchwą we wszystkich kierunkach, wykorzystywany jest w trakcie przeżuwania pokarmów, mówienia, śpiewania, ziewania. Na prawidłowe jego prace wpływa nie tylko narząd żucia ale cały kręgosłup, tkanki miękkie, naczynia, nerwy, narządy wisceralne oraz odległe stawy naszego ciała m.in stopa. Zaburzenie równowagi w jednym lub kilku układach może spowodować dysfunkcje w stawie skroniowo-żuchwowym.

Co jest najczęstszą przyczyną problemu zaburzeń w stawu skroniowo – żuchwowego?

  • Najczęstszą przyczyną jest chroniczny stres, który zaburza pracę układu autonomicznego co dalej przekłada się na silne napięcie mięśni żucia (głównie m. żwacz, skroniowy boczny, przyśrodkowy, gnykowe i podgnykowe), kolejno nadmierne zaciskanie doprowadzające do zmian okluzyjnych gdzie wynikiem bedzie docieranie powierzchni zębowych i zgrzytanie zębami prowadzące do ich zniszczenia (bruksizm).
  • Kolejną przyczyną powstawania tej dysfunkcji jest noszenie aparatu ortodontycznego bez uwczesnej prowadzonej terapii która spowoduje poprawną relacje kości twarzoczaszki,  ekstrakcje zębowe, źle prowadzenie uzupełnien zębowych, odbódowy protetyczne.
  • Nawykowe żucie gumy powoduje również wzmożone napięcie mięśni, które najczęściej doprowadza do dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego, jak również często może wynikać to z bardziej złożonej dysfuncji przewodu pokarmowego.
  • Urazy mechaniczne np. komunikacyjne – wypadki jak i kolizje, uderzenie w głowę, upadki na plecy lub żuchwę mogą spowodować przemieszczenie krążka oraz spowodować nie tylko napięciowe bóle głowy oraz migrenowe, klikanie w stawie, ograniczenie otwierania ust.

Jakie są objawy kliniczne u pacjentów z zaburzeniem SSŻ “TMJ”?

Dysfunkcja charakteryzuje się bólem zlokalizowanym w mięśniach żucia i wokół ucha, ograniczeniem otwierania ust np. podczas odgryzania jabłka, ziewania, śpiewania. Mogą towarzyszyć dodatkowe objawy tj, uczucie zatkanego ucha, szumy w uszach, trzaski i szmery podczas otwierania ust, trudności w przełykaniu pokarmów oraz kluski w buzi. Często u pacjentów pojawiają się bóle głowy, karku w wyniku nieprawidłowej pozycji głowy, wzmożonego napięcia mięśni. Te mięśniowe bóle głowy często są mylone z migrenowymi bólami głowy, które leczone farmakologicznie nie przynoszą rezultatów.

Jak wygląda pierwsza wizyta u terapeuty?

W trakcie konsultacji przeprowadzone jest dokładne badanie, które polega na przeprowadzeniu wywiadu oraz wykonaniu kilku testów klinicznych nie tylko w obrębie stawu ale tez całego ciała, na podstawie których ustalone zostanie rozpoznanie. Aby zlokalizować przyczynę z jaką zjawia się pacjent ocenia się zakres ruchów żuchwy, trzaski w stawie, język, uzębienie a dokładnie powierzchnie okluzyjne, globalnej ocenia  poddaje się rownież zaburzenia całego ciała które mogą wpływać na pierwotną dysfunkcje w stawie. Badanie palpacyjne i badanie ortopedyczne obejmują nie tylko tkanki miękkie ale też stawy obwodowe, czaszkę, kręgosłup wraz z miednicą.

Jak możemy Tobie pomóc?

Podczas terapii wykorzystujemy całościowe podejście do leczenia, a nie skupieniu się tylko na narządzie żucia. Zabiegi obejmują twarz, czaszkę, kręgosłup, miednicę oraz najczęściej stopę. W tym celu stosujemy techniki osteopatyczne, terapii manualnej, terapii tkanek miękkich, kinezyterapię oraz fizykoterapię. Każdy pacjent zostaje poinformowany o profilaktyce obejmującej wykonywanie ćwiczeń oraz przyjmowanie odpowiednich pozycji w pracy, domu. Leczenie w naszej klinice zawsze jest prowadzone multidyscyplinarnie m.in przez osteopatę/fizjoterapeute,  stomatologa oraz psychologa.

Specjaliści którzy pomogą rozwiązać Twój problem:

możesz się umówić na wizytę klikając w zdjęcie…

TOMASZ KORLACKI

KRZYSZTOF KRZYSTYNIAK

ADRIAN SZERSZMIDT

TERESA PIETRZAK

STRONY

O centrum meydycznym

Zespół specjalistów

Umów wizytę online

Co leczymy

Zakres usług

BLOG

Cennik

Kontakt

Fizjoterapia Warszawa, Rehabilitacja Warszawa  Rehabilitacja Warszawa, Fizjoterapeuta Warszawa, Rehabilitant Warszawa, Dietetyk Warszawa, Masaż Warszawa, Terapeuta Warszawa, Masażysta Warszawa, Stomatolog Warszawa, Ortodonta Warszawa, Rehabilitacja Warszawa, Fizjoterapia Warszawa, Implantolog Warszawa, Implanty  Warszawa, Rehabilitacja kręgosłupa, Terapia kręgosłupa, fala uderzeniowa Warszawa, fala uderzeniowa Warszawa, akupunktura, akupresura, igłoterapia, kręgarz, kręgarstwo, nastawianie kręgosłupa; osteopata Warszawa, osteopatia, spa, odnowa biologiczna, medycyna estetyczna, odchudzanie, refleksoterapia, trener personalny, trening personalny, sirio Warszawa, fizykoterapia, psycholog Warszawa, ortopeda Warszawa,
Adres:Nowolipki 27, 01-010 Warszawa

© 2018 LentaMedica Szerszmidt i Specjaliści . All rights reserved.

Call Now Button